„Posviť si na budoucnost“ už je celkem dost známá značka. Letošní návštěvnost o tom vypovídá. A o tom, že se tahle podzimní akce zapsala do povědomí nejen plzeňských obyvatel, svědčí také to, že řada lidí ví, o čem se mluví, i když nemají zrovna potomka v 8. nebo 9. třídě základní školy.
Opravdu velký zájem jsme zaznamenali už 11. září, kdy se spustila registrace pro základní školy, které chtějí festival navštívit v pátek s celou třídou. Už v 8 hodin ráno byly nejžádanější časy obsazené. Hlavně pro dojíždějící to je výzva – sladit spoje s dostupnými časy registrace. Je to však z hlediska organizace a hladkého průběhu akce nutné. Prostory nejsou nafukovací a pokud se mají žáci dostat ke stánkům a moci s vystavovateli promluvit, je nutné počet návštěvníků regulovat.
Obrovský zájem pak byl i o sobotní den, kdy festival navštívily tisíce rodičů s dětmi. Bohužel nám letos do karet nehrála rekonstrukce výstavních prostor DEPa a z těchto dvou důvodů – velkého zájmu a zmenšených prostor – se tvořily na vstup do autobusové haly k vystavujícím středním školám, ale i v tržnici na kariérové poradenství velké fronty. Dělali jsme, co jsme mohli – organizátoři, vystavovatelé i kariéroví poradci a poradkyně – a většinu zájemců jsme dokázali uspokojit.
Důležité je však říct, že festival není tím nejdůležitějším bodem pro rozhodování dětí o volbě oboru a střední školy. Volba SŠ je dlouhodobý proces, ve kterém jsou daleko podstatnější například Dny otevřených dveří (DOD) jednotlivých škol, kde děti mohou zjistit o jednotlivých školách daleko více informací a „očuchat“ si je. Přehled o termínech DOD získají buď na přehledových webech studujvpk.cz a infoabsolvent.cz, v brožurách typu Čím budu a Atlas školství, nebo na stránkách jednotlivých středních škol.
Nejpodstatnější pro volbu SŠ je ale práce na sobě – uvědomit si, jaké mám dovednosti a schopnosti, zda jsem studijní typ nebo spíš do praxe, vědět, co mě baví a naplňuje, na co mám a na co ne, jaké dovednosti a znalosti chci rozvíjet… Co může k sebepoznání pomoci, se dočtete zde: Jak na to | KCV KP. Děti nemusí mít jasnou představu, čím by chtěly jednou být, ale alespoň základní představu o směru, kterým se v tuhle chvíli vydat.
Kariérové poradenství je vám k dispozici i mimo festival a to kdykoli a zdarma – Konzultace s poradcem | KCV KP.
Letošní ohlasy a čísla:
Festival se konal s podporou krajského projektu „Implementace dlouhodobého záměru vzdělávání Plzeňského kraje“, který je spolufinancovaný Evropskou unií.